Zobacz swoje wyniki

12/15/2023, 6:30:27 PM

Ważne! Zachowaj następujące ID, by móc powrócić do swoich wyników. Porównaj się z innymi

Wielka Piątka
Neurotyczność

punktacja: 25 - nisko

Neurotyczność odnosi się do tendencji do przeżywania trudnych emocji i jest czasem nazywana niestabilnością emocjonalną.

Lęk (zwany też czasem "niepokojem")

punktacja: 4 - nisko

System "walcz lub uciekaj" w mózgu osób lękowych jest zbyt łatwo i zbyt często aktywowany. Dlatego ludzie o wysokim poziomie lęku często mają wrażenie, że coś niebezpiecznego wydarzy się już za chwilę, za moment. Poczucie to może istnieć nawet bez żadnego konkretnego bodźca. Tacy ludzie często czują się niespokojni, roztrzęsieni i zdenerwowani. Osoby o niskim poziomie lęku są zazwyczaj spokojne i potrafią w miarę szybko poradzić sobie z niepokojem.

Gniew (zwany też czasem "agresywną wrogością")

punktacja: 4 - nisko

Osoby z wysokimi wynikami w tej kategorii czują się rozdrażnione lub wściekłe, gdy sprawy nie układają się po ich myśli. Są wrażliwe na sprawiedliwe traktowanie i czują się urażone oraz rozżalone, gdy mają wrażenie, że są oszukiwane lub wykorzystywane. Ta skala mierzy tendencję do odczuwania złości. Osoby o niskich wynikach nie złoszczą się ani często, ani łatwo.

Depresja

punktacja: 4 - nisko

Ta skala mierzy tendencję do odczuwania smutku, przygnębienia i zniechęcenia. Osoby z wysokimi wynikami miewają braki energii. Spotykają je trudności z rozpoczęciem działania. Osoby o niskich wynikach mają tendencję do bycia wolnymi od takich odczuć.

Świadomość

punktacja: 4 - nisko

Osoby samoświadome są wrażliwe na to, co inni o nich myślą. Mogą sobie wyobrażać, że wszyscy na nich patrzą i oceniają. Ich obawa przed odrzuceniem i wyśmiewaniem sprawia, że mogą czuć się nieśmiało lub nieswojo wśród innych. Łatwo się zawstydzają. Ich obawy, że inni będą ich krytykować lub wyśmiewać bywają przesadzone i nierealistyczne, ale ich dyskomfort może łatwo sprawić, że te obawy staną się samospełniającą się przepowiednią. Osoby o niskich wynikach nie cierpią na takie przesadne „przejmowanie się”. Nie czują się nerwowe w sytuacjach społecznych.

Nieumiarkowanie (zwane też "impulsywnością")

punktacja: 5 - nisko

Osoby nieumiarkowane odczuwają silne pragnienia i zachcianki, którym często nie potrafią się oprzeć. Mają tendencję do skupiania się na krótkoterminowych przyjemnościach i nagrodach niż długofalowych konsekwencjach. Osoby o niskich wynikach nie doświadczają silnych, nieodpartych pragnień i w konsekwencji nie czują się kuszone do złamania postanowień.

Wrażliwość

punktacja: 4 - nisko

Osoby z wysokimi wynikami na skali Wrażliwości doświadczają paniki, zamętu i bezradności pod wpływem presji lub stresu. Osoby o niskich wynikach czują się bardziej opanowane, pewne siebie i jasno myślące w stresie.

Ekstrawersja

punktacja: 103 - wysoko

Ekstrawersja to miara zaangażowania w świat zewnętrzny i innych ludzi.

Serdeczność

punktacja: 18 - wysoko

Serdeczne osoby lubią innych ludzi i otwarcie okazują pozytywne uczucia wobec innych. Szybko nawiązują znajomości i łatwo jest im tworzyć bliskie, intymne relacje. Osoby z niskimi wynikami w tej kategorii niekoniecznie są zimne i wrogie, ale nie wychodzą do innych i są postrzegane jako zdystansowane i powściągliwe.

Towarzyskość

punktacja: 19 - wysoko

Towarzyskie osoby znajdują przyjemność i satysfakcję w grupie innych. Lubią energię tłumu. Osoby z niskimi wynikami mają tendencję do czucia się przytłoczonymi towarzystwem, a zatem aktywnie unikają dużych skupisk ludzi. Potrzeba prywatności i czasu dla siebie jest u nich znacznie większa niż dla osób z wysokimi wynikami na tej skali.

Asertywność

punktacja: 20 - wysoko

Osoby z wysokimi wynikami w kategorii Asertywności lubią wypowiadać się w grupie, przejmować inicjatywę i kierować działaniami innych. Mają tendencję do bycia liderami w grupach. Osoby z niskimi wynikami nie mówią zbyt wiele i pozwalają innym kontrolować działania grup.

Aktywność

punktacja: 18 - wysoko

Aktywne osoby prowadzą szybkie, zajęte życie. Poruszają się szybko, energicznie i z zapałem, angażując się w wiele aktywności. Osoby z niskimi wynikami na tej skali podążają wolniejszym i bardziej spokojnym tempem.

Poszukiwanie doznań

punktacja: 11 - nisko

Osoby z wysokimi wynikami na tej skali łatwo się nudzą bez wysokiego poziomu stymulacji. Uwielbiają tempo i zgiełk. Prawdopodobnie podejmują ryzyko i szukają dreszczyku emocji. Osoby z niskimi wynikami bywają przebodźcowane hałasem i zamieszaniem i nie angażują się w szukanie ekscytacji.

Emocjonalność pozytywna

punktacja: 17 - wysoko

Ta skala mierzy skłonność do odczuwania pozytywnych odczuć i nastrojów. Osoby, które uzyskują wysokie wyniki na tej skali, zazwyczaj doświadczają szeregu pozytywnych uczuć, w tym szczęścia, entuzjazmu, optymizmu i radości. Osoby z niskimi wynikami nie są do tego równie skłonne. Podobne doświadczenia mogą od nich wymagać więcej starań.

Otwartość na doświadczenia

punktacja: 98 - wysoko

Otwartość na doświadczenia opisuje wymiar stylu poznawczego, który odróżnia ludzi pomysłowych i kreatywnych od tych czysto pragmatycznych i konwencjonalnych.

Wyobraźnia

punktacja: 16 - wysoko

Dla osób o bujnej wyobraźni rzeczywistość jest często zbyt prosta i zwyczajna. Osoby o wysokim wyniku na tej skali używają fantazji jako sposobu na stworzenie bogatszego, bardziej interesującego świata. Osoby o niskich wynikach na tej skali są bardziej zorientowane na fakty niż fantazję.

Estetyka

punktacja: 18 - wysoko

Osoby z wysokimi wynikami na tej skali kochają piękno, zarówno w sztuce, jak i w naturze. Nie muszą być koniecznie artystycznie wykształcone ani utalentowane, chociaż wiele z nich pewnie będzie. Definiujące cechy tej skali to zainteresowanie i docenianie naturalnego i stworzonego piękna. Osoby o niskich wynikach nie przejawiają wrażliwości estetycznej i często nie przejmują się ani sztuką, ani doznaniami wywołanymi np. pięknym zachodem słońca.

Emocjonalność

punktacja: 14 - wysoko

Osoby o wysokim poziomie Emocjonalności mają dobry dostęp do swoich uczuć i są ich świadome. Osoby o niskich wynikach są mniej świadome swoich uczuć i mają tendencję do nie wyrażania ich otwarcie.

Śmiałość (zwana też czasem "Działaniem")

punktacja: 18 - wysoko

Osoby o wysokich wynikach na tej skali są chętne do próbowania nowych aktywności, podróżowania do obcych krajów i doświadczania różnych doznań. Uznają rutynę za coś nudnego i często wybiorą nową drogę do domu, tylko dlatego, że jest nieco inna od zwyczajowej. Osoby o niskich wynikach mają tendencję do czucia się nieswojo ze zmianą i wolą znane rutyny. Preferują znane sobie warunki i procesy.

Intelekt

punktacja: 19 - wysoko

Intelekt i estetyka to dwa najważniejsze, centralne aspekty otwartości na doświadczenia. Osoby o wysokich wynikach na skali Intelektu lubią bawić się pomysłami. Są otwarte na nowe i niezwykłe pomysły oraz lubią dyskutować o kwestiach intelektualnych. Lubią łamigłówki i zagadki. Osoby o niskich wynikach na skali Intelektu wolą zajmować się ludźmi lub rzeczami, a nie abstrakcyjnymi pomysłami. Uważają ćwiczenia intelektualne za stratę czasu.
(Ważna adnotacja: intelekt nie powinien być utożsamiany z inteligencją. Intelekt to styl poznawczy. Może wpływać na trochę lepsze wyniki np. w skali inteligencji Wechslera, ale nie musi.)

Liberalizm

punktacja: 13 - wysoko

Liberalizm psychologiczny odnosi się do gotowości do kwestionowania autorytetu, konwencji i tradycyjnych wartości. W swojej najbardziej skrajnej formie, liberalizm psychologiczny może nawet oznaczać jawną wrogość wobec reguł, sympatię dla łamiących prawo i preferowanie chaosu oraz anarchii. Psychologiczni konserwatyści wolą bezpieczeństwo i stabilność zapewniane przez zgodność z tradycją. Liberalizm i konserwatyzm psychologiczny nie są identyczne z przynależnością polityczną, ale z pewnością skłaniają jednostki do pewnych przekonań.

Ugodowość

punktacja: 97 - wysoko

Ugodowość odzwierciedla zaangażowanie jednostki w budowanie relacji z innymi.

Zaufanie

punktacja: 18 - wysoko

Osoba o wysokim poziomie zaufania zakłada, że większość ludzi jest sprawiedliwa, uczciwa i ma dobre intencje. Osoby z niskim poziomem zaufania widzą innych jako samolubnych, przebiegłych i potencjalnie niebezpiecznych.

Moralność (zwana też czasem "prostolinijnością")

punktacja: 20 - wysoko

Osoby, które uzyskują wysokie wyniki w tej skali, nie widzą potrzeby udawania czy manipulacji w relacjach z innymi, są więc szczere, otwarte i prawdomówne. Mogą mieć trudność w odnalezieniu się w relacji z kimś mniej szczerym. Osoby z niskimi wynikami uważają, że pewien poziom oszustwa w relacjach społecznych jest konieczny i nieuchronny. Mogą mieć problem z łatwym nawiązywaniem relacji z nowymi ludźmi. Należy jednak dodać, że osoby z niskimi wynikami nie są niemoralne; są po prostu bardziej ostrożne i mniej skłonne do otwartego ujawniania całej prawdy na swój temat.

Altruizm

punktacja: 16 - wysoko

Altruistów satysfakcjonuje pomaganie innym. W związku z tym zazwyczaj chętnie angażują się, by wesprzeć potrzebujących. Altruistyczni ludzie odbierają działania na rzecz innych jako formę samorealizacji, a nie poświęcenia. Osoby z niskimi wynikami w tej skali niezbyt lubią pomagać potrzebującym. Prośby o pomoc odczuwają jako obciążenie, a nie okazję do samorealizacji.

Współpraca

punktacja: 18 - wysoko

Osoby z wysokimi wynikami w tej skali nie lubią konfrontacji. Są bardzo skłonne do kompromisów lub wręcz do zaprzestania zaspokajania własnych potrzeb, aby dogadać się z innymi. Ci, którzy mają niskie wyniki, są bardziej skłonni do zastraszenia lub zignorowania potrzeb innych, aby osiągnąć swoje cele.

Skromność

punktacja: 12 - normalnie

Osoby z wysokimi wynikami na tej skali nie lubią twierdzić, że są lepsze od innych osób. W niektórych przypadkach takie podejście może wynikać z niskiej pewności siebie lub samooceny. Niemniej jednak, niektórzy ludzie z wysoką samooceną uważają brak skromności za niestosowny. Ci, którzy są gotowi opisywać siebie jako lepszych od innych, często są postrzegani jako nieprzyjemnie aroganccy.

Współczucie

punktacja: 13 - wysoko

Ludzie z wysokimi wynikami w tej skali są łagodni i współczujący. Odczuwają ból innych osób podobnie do własnego i łatwo odczuwają litość. Często towarzyszy im wzruszenie nad losem innych. Osoby z niskimi wynikami nie są mocno dotknięte ludzkim cierpieniem. Są dumni ze swojej zdolności do obiektywnego wydawania sądów opartych na rozumie. Bardziej zależy im na prawdzie i bezstronnej sprawiedliwości niż na miłosierdziu.

Sumienność

punktacja: 106 - wysoko

Sumienność dotyczy regulowania impulsów oraz skupiania się na obowiązkach i planach.

Poczucie własnej skuteczności

punktacja: 16 - wysoko

Poczucie własnej skuteczności oznacza ufanie sobie, że „gdy będzie trzeba – to dam radę”. Osoby z wysokimi wynikami są przekonane, że mają rozsądek, motywację, samokontrolę oraz błyskotliwość konieczne, by osiągnąć swoje cele. Osoby z niskimi wynikami nie czują się efektywne i mogą mieć poczucie, że nie kontrolują swojego życia.

Skłonność do porządku

punktacja: 18 - wysoko

Osoby z wysokimi wynikami są dobrze zorganizowane. Lubią żyć według ustalonych rutyn i harmonogramów. Robią listy i planują. Osoby z niskimi wynikami mają tendencję do bycia niezorganizowanymi i chaotycznymi.

Obowiązkowość

punktacja: 17 - wysoko

Skala ta odzwierciedla siłę poczucia obowiązku danej osoby. Osoby z wysokimi wynikami są wiarygodne, solidne i „pewne”. Osoby z niskimi wynikami uważają kontrakty, zasady i regulacje za nadmiernie ograniczające. Są prawdopodobnie postrzegane jako nierzetelne lub wręcz nieodpowiedzialne.

Dążenie do osiągnięć

punktacja: 19 - wysoko

Osoby, które uzyskują wysokie wyniki na tej skali, bardzo starają się osiągnąć doskonałość. Ich dążenie do bycia uznawanym za odnoszącego sukcesy pomaga im zmierzać w kierunku wysoko postawionych celów, nawet jeśli są bardzo trudne. Często mają silne poczucie kierunku w życiu. Niestety, mogą przypłacać takie ukierunkowanie obsesją, pracoholizmem lub niezadbaniem o inne aspekty życia. Osoby z niskimi wynikami są zadowolone z nieprzesadnej ilości pracy, ale mogą być postrzegane przez innych jako leniwe.

Samodyscyplina

punktacja: 19 - wysoko

Samodyscyplina - to, co wiele osób nazywa siłą woli - odnosi się do zdolności wytrwałości w trudnych lub nieprzyjemnych zadaniach aż do ich ukończenia. Ludzie posiadający wysoką samodyscyplinę są w stanie przezwyciężyć niechęć do rozpoczęcia zadań i utrzymać kurs pomimo przeszkadzających rozpraszaczy. Osoby z niską samodyscypliną zwlekają i wykazują słabe następstwo działań, często nie kończąc zadań - nawet tych, które bardzo chcą ukończyć.

Rozwaga

punktacja: 17 - wysoko

Rozwaga opisuje skłonność do zastanawiania się nad możliwościami przed podjęciem działania. Osoby z wysokimi wynikami na tej skali potrzebują czasu na podejmowanie decyzji. Osoby z niskimi wynikami często mówią lub robią pierwszą rzecz, która przyjdzie im do głowy, bez rozważania alternatyw i prawdopodobnych konsekwencji tych alternatyw.


Podziel się wynikami!